تکنیک‌هایی برای یک خواننده خوب شدن

Rating: ۵.۰/۵. From 1 vote.
Please wait...

تکنیک‌هایی برای یک خواننده خوب شدن

در این مطلب قصد داریم نحوه خوانندگی و تکنیک‌هایی برای یک خواننده خوب شدن را خدمت شما عزیزان توضیح دهیم. از اینکه سایت اوری ملودی را برای افزایش اطلاعات موسیقی انتخاب کرده‌اید سپاسگزاریم.  امیدواریم که از مقالات آموزشی سایت نهایت استفاده را برده باشید.

تکنیک‌هایی برای یک خواننده خوب شدن

تکنیک‌هایی برای یک خواننده خوب شدن

یکی از نکات مهم برای شروع خوانندگی، این است که بیشتر افراد چگونگی استفاده از صدای خود را نمی‌دانند، ( یعنی روش‌های درآوردن صدای خود را بلد نیستند). معمولا راهکار ه‌های

آنها برای حل این مساله فریاد زدن است؛ که باعث ایجاد فشار بر گلو می‌شود و در نتیجه موجب گرفتگی صدا می‌شود.

 

در قسمت اول این آموزش روش درآوردن صدا، یا استفاده درست از صدا، را آموزش می‌دهیم. از دو قسمت برای این مساله می‌توانیم استفاده کنیم:

  • گلو
  • یافراگم

 

استفاده از گلو در خوانندگی

معمولا کسانی که از گلو برای خواندن استفاده می‌کنند، حرفه‌ای نیستند و در نهایت گرفتگی صدا را برای خود به ارمغان می‌آورند! احتمالا از معایب خواندن با گلو از اطرافیان خود شنیده‌اید، بنابراین از تکرار آنها می‌پرهیزیم.

 

استفاده از دیافراگم برای خوانندگی

نوع دوم خواندن که همه خواننده ها (آرون افشار، علیرضا طلیسچی و… ) از آن استفاده می‌کنند، خواندن از دیافراگم است. می‌دانید که استفاده از دیافراگم یعنی، صدا ازقفسه سینه به بیرون پرتاب شود. اگر از دیافراگم برای خواندن استفاده کنید، صدای شما جذاب‌تر، با انرژی‌تر و … شود و همچنین باعث تحریر دادن بهتر صدا می‌شود. البته در این نوع از خواندن، مشکلاتی که در استفاده از گلو برای خواندن بود وجود ندارد ( مثل گرفتگی صدا، خستگی، کم آوردن در گام‌های بالا و …)

نکته مهم دیگر این است که صدای اصلی هر فرد صدایی است که از دیافراگم او خارج می‌شود. اصطلاح دیگر که احتمالا آن را در آکادمی‌های مختلف شنیده‌اید، پرتاب کردن یا ول کردن صداست. کاربرد آن وقتی است که صدا را از دیافراگم به سمت بیرون پرتاب می‌کنیم. نتیجه آن صدایی جذاب‌تر و باانرژی‌تر است. اما مشکل اصلی استفاده از دیافراگم چیست؟ به عنوان مهمترین چالش استفاده از دیافراگم می‌توان به سختی آن و همچنین زمانبر بودن استتفاده از آن اشاره کرد.

تکنیک‌هایی برای یک خواننده خوب شدن

تکنیک‌هایی برای یک خواننده خوب شدن

 

نحوه استفاده از دیافراگم برای خوانندگی

نکته مهم در استفاده از دیافراگم نفس‌گیری به شیوه صحیح است. مراحل نفس گیری صحیح برای خوانندگی را در زیر شرح می‌دهیم:

مرحله اول: یک نفس عمیق بکشید و نفستان را در سینه حبس نمایید.

مرحله دوم: نفستان را بیرون دهید و همزمان با بیرون دادن نفس، شعر مورد نظرتان را بخوانید. می‌توانید برای پرقدرت کردن و ایجاد جذابیت بیشتر صدا، از نفستان استفاده کنید.

سوالی که احتمالا برای شما پیش آمده، این است که چرا نفس‌گیری برای استفاده از دیافراگم مهم است. دو دلیل اصلی برای اهمیت آن وجود دارد:

  • زمان نفس‌گیری : اگر تمرین خوانندگی کرده باشید، متوجه خواهید شد که، در میان خواندن ممکن است گاهی نفس کم بیاورید و کارتان خراب شود (چون معمولا بین مصراع‌ها فاصله و مکث برای نفس‌گیری وجود دارد)
  • میزان نفس‌گیری: دلیل دوم اهمیت نفس‌گیری، این است که شما در زمان نفس‌گیری، باید چقد هوا را به داخل شش‌هایتان منتقل نمایید. احتمالا می‌دانید که میزان پر کردن شش ارتباط مستقیمی با قسمت‌های مختلف شعرمان دارد. به عنوان مثال در گام‌بالا‌ها، باید شش‌هایمان را از هوا پر کنیم. مثال دیگری از میزان هواگیری این است که: دقت کنیم، به زمانی که برای خواندن یک مصراع از شعر نیاز است. یعنی اگر برای خواندن یک مصراع پنج ثانیه زمان نیاز داریم؛ باید به اندازه‌ای نفس‌گیری شود که بعد از پنج ثانیه شش‌هایمان خالی شود. نگران یادگیری این مساله نباشید، به مرور و با تجربه به راحتی آن را یاد می‌گیرید.

پیشنهاد برای تمرین نفس گیری

دوستانی که تا به حال به نفس‌گیری خواننده‌ها توجه نکرده‌اند؛ امروز چند آهنگ از خواننده‌های مطرح ( دانلود آهنگ محمد اصفهانی یا دانلود آهنگ بهنام بانی) را بشنوند و به صدای نفس‌گیری خواننده‌ها توجه نمایند؛ که بسیار مشهود است

نکته: نفس نه باید کم بیاید، و نه باید زیاد بیاید. در هر دو صورت باعث به وجود آمدن مشکل می‌شود. دلیل اینکه می‌گوییم شش باید خالی شود، این است که شش باید برای نفس‌گیری بعدی کاملا خالی (آماده)  باشد.

 

چگونه متوجه شویم که از دیافراگم برای خواندن استفاده می‌کنیم؟

برای یافتن پاسخ به سوالات زیر دقت نمایید و پاسخ دهید:

  • آیا هنگام خواندن گام‌های بالا گرفتگی صدا دارید؟
  • آیا هنگام خواندن گام‌های بالا صدایتان یاری می‌کند؟
  • صدای شما پرانرژی است؟

اگر پاسخ به این سوال‌ها مثبت بود و همچنین سایر مشکلاتی که ناشی از، خواندن از گلو بود در شما وجود نداشت؛ در آن صورت از دیافراگم برای خواندن استفاده می‌نمایید. البته لازم به ذکر است که، ادر صورت استفاده از دیافراگم، خودتان تغییر در صدایتان را به وضوح حس خواهید کرد. در نهایت از نظرات اطرافیان (خیرخواه) برای اطلاع از تغییرات صدا استفاده نمایید.

ضمن تشکر از همراهی شما عزیزان، در صورت داشتن سوال در این مورد در قسمت نظرات سوال خود را مطرح نمایید. آموزش‌های دیگری در زمینه موسیقی پاپ در ایران و جهان مد نظر داریم، که در صورت مفید بودن این قسمت و استقبال همراهان ، برای شما دوستان گرامی منتشر خواهد شد.

 

 

Loading the player ...

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *